news

Myśl o tym, by wyjść na trening w momencie, gdy jest szaro, buro, a przy tym mokro - nie napawa optymizmem. Mimo to warto się przełamać. Bieganie w deszczu nie jest tak straszne, jak je malują. Pod warunkiem oczywiście, że stosujesz się do tych kilku zasad.

Bieganie w deszczu - ubiór przede wszystkim
Buty z membraną zapewnią Ci komfort, gdyż nie przepuszczą one tak łatwo wody. Dodatkowo ochronią przed otarciami i odparzeniami spowodowanymi wilgocią. Nie masz butów wodoodpornych? Postaw bardziej na rozgrzewkę (o tym niżej) i ewentualnie skróć rozbieganie.
Koszulka termoaktywna zapewni skuteczne odprowadzanie wilgoci i komfort cieplny.
Czapka z daszkiem to nie tylko większy komfort cieplny, ale również ochrona oczu przed strugami deszczu.
Kurtka wiatrówka - nie tylko chroni przed wiatrem, ale stanowi swoistą barierę dla deszczu. Idealnie, jeśli ma ona również lekką membranę. Pamiętaj jednak, że im wyższe parametry wodoodporne, tym mniejsza oddychalność. Dlatego jeśli biegasz po mieście i unikasz ekstremalnych załamań pogodowych, nie potrzebujesz bardzo dużeh ochrony.

Zachowaj widoczność
Biegając w deszczu, pamiętaj, że twoja widoczność jest ograniczona, a tym samym wzrasta ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Nie zapominaj o elementach odblaskowych, które pomogą kierowcom dostrzec cCę na nieoświetlonych trasach. Staraj się unikać takich miejsc, ale jeśli musisz przez nie przejść, dodatkowe odblaski mogą być kluczem do twojego bezpieczeństwa. Większość ubrań biegowych ma elementy odblaskowe, ale zwykle są one niewystarczające.
 

Chroń sprzęt elektroniczny
Wiadomo, że sprzęt elektroniczny nie lubi wilgoci i może ulec uszkodzeniu w wyniku kontaktu z wodą. Większość zegarków sportowych jest oczywiście wodoodporna, jednak smartfony - niekonieczniecznie. Schowaj telefon do kieszeni wodoodpornej kurtki lub zabezpiecz go specjalnym pokrowcem.

Rozgrzewka jest kluczowa
Rozgrzewka przed treningiem jest niezwykle ważna, ponieważ zwiększa efektywność i zmniejsza ryzyko kontuzji. Wykonaj ją w suchym pomieszczeniu, zanim wyjdziesz na zewnątrz. Będzie bardziej komfortowa, pozwoli Ci dłużej pozostać suchym i szybciej podniesie temperaturę ciała.

Jedz więcej!
W trudnych warunkach wiele osób traci motywację i energię w trakcie biegu. Dlatego nie zapomnij wziąć ze sobą żelu, batona lub innej przekąski, która dostarczy ci energii w trakcie trasy.

Zachowaj czujność podczas biegu
Staraj się unikać kałuż, stawania stóp na mokrych liściach i niepewnych miejscach. W ten sposób utrzymasz dłużej suche ubrania, unikniesz mokrych butów i zmniejszysz ryzyko poślizgnięcia oraz kontuzji. Pod mokrymi liśćmi mogą kryć się korzenie, śliskie kamienie i inne przeszkody. Dodatkowo jest łatwo o poślizgnięcie na mokrym podłożu.

Zrób trening na stadionie lekkoatletycznym
Stadion, oczywiście ten oświetlany po zmroku, to najbezpieczniejsze miejsce do biegania jesienią. Zobacz naszą mapę - www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl i zobacz gdzie możesz pobiegać.

Nie zatrzymuj się
Nie rób dłuższych przerw podczas treningu. Rozciąganie wykonaj już w domu. Po przejściu przez próg, szybko zmień wilgotną odzież na ciepłe, suche ubrania. 

Zadbaj o siebie po treningu
Po treningu weź szybki i ciepły prysznic oraz ubierz ciepłe i suche ubrania. Pamiętaj również o rozgrzewających napojach. Może to być herbata z imbirem, cynamonem i miodem, które mają właściwości prozdrowotne. Nie zapomnij o odpowiednim posiłku regeneracyjnym.