Stadiony najbardziej przyjazne biegaczom

Stadiony najbardziej przyjazne biegaczom

Koniec roku to czas podsumowań! Drugi rok kampanii Stadiony Przyjazne Biegaczom to między innymi wprowadzenie nowych funkcjonalności takich jak oceny i komentarze! Akcja przybrała miano symbolicznego wyboru "najlepszego stadionu w Polsce". Zaangażowały się społeczności zrzeszone wokół danego obiektu, oceniając stadiony i namawiając do tego znajomych. Wyróżniamy cztery obiekty, które otrzymały najwięcej "piątek", czyli najlepszą możliwą ocenę. Stadion Miejski MOSiR Rumia - 5,00 (45 ocen) Stadion MCER w Markach - 5,00 (28 ocen) Stadion POSiR Golęcin w Poznaniu - 5,00 (14 ocen) Stadion Miejski im. Henryka Wobalisa w Lidzbarku Warmińskim - 5,00 (14 ocen) Wszystkie obiekty wraz z ocenami i komentarzami dostępne są na naszej stronie. Dziękujemy za współtworzenie kampanii społecznej!
Czytaj więcej
PORADY TRENINGOWE Rola treningu na bieżni w przygotowaniach biegacza

Rola treningu na bieżni w przygotowaniach biegacza

Bieganie na stadionie lekkoatletycznym niesie za sobą wiele korzyści. Infrastruktura jest coraz bardziej dostępna, rośnie także świadomość biegaczy i ... odwaga! Tak, wielu biegaczy ma obawy przed pójściem na stadion - nie wiedzą co ich czeka oraz jak się zachować. Przyjęło się, że obiekty lekkoatletyczne zarezerwowane są dla klubów sportowych lub biegaczy krótkodystansowych. Czas to zmienić. Przełam się – bieżnia jest dla wszystkich! Dla biegacza długodystasowego bardzo ważna jest liczba pokonywanych kilometrów. Ale równie istotna jest ich jakość. Chcąc wykonać mocny trening, poczas którego odcinki będą dokładnie zmierzone, a także możliwy będzie monitoring odcinków co 100 metrów, idealny do tego będzie lekkoatletyczny obiekt. - Coraz więcej biegaczy przełamuje się, mając w planie mocne odcinki typu 10 x 400 m, czy też 6 x 1000 metrów, idą na stadion, mimo, że docelowy dystans będą pokonywali na przykład na ulicy. To znakomite połączenie i możliwość przeniesienia swojego poziomu sportowego wyżej. Stadion daje możliwość wykonania treningu dokładnie w zaplanowanych założeniach, równym lub narastającym tempem, z pełną kontrolą czasu. Nie trzeba się zastanawiać, czy trafimy na czerwone światło (ulica), czy też za zakrętem będzie czyhał długi podbieg lub korzenie, które uniemożliwią realizację założeń. Oczywiście większość kilometrów biegaczy długodystansowych będzie realizowana w lesie, ale jakościowe jednostki warto przenieść na stadion. – mówi Paulina Kalinowska – trenerka lekkiej atletyki Jak się zachować? Gdzie trenować? Stadionów z bieżnią lekkoatletyczną jest coraz więcej, większość biegaczy znajdzie je w bliskiej okolicy. To czy są dostępne i na jakich zasach można z nich korzysać, dowiecie się odwiedzając stronę www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl. – Mamy na mapie już ponad 200 obiektów i ta liczba cały czas wzrasta. Polska zapełniona jest stadionami – w dużej mierze są to obiekty bezpłatne, ogólnodostępne – można przyjść w wyznaczonych godzinach i realizować swój trening. – mówi Paulina Kalinowska, koordynatorka kampanii. Jeśli ktoś ma obawy, nie wie jak się zachować, zachęcam do obejrzenia filmu na kanale Youtube Fundacji Zdrowy Ruch, który powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki – dodaje Kalinowska „Długas” na stadionie  - trenuj cały rok! Stadion to miejsce, w którym można zrealizować trening niezależnie od pory roku. Jest czynny zarówno latem, jak i w chłodniejsze dni - dostępność może być cenna zwłaszcza zimową porą, kiedy to wcześnie robi się ciemno i wiele osób rezygnuje z realizacji treningu. Dzięki otwartym obiektom, biegacze nie muszą odpuszczać swoich jednostek i trenować systematycznie, co przyczynia się do poprawy formy! Zimą pokonywanych kilometrów jest więcej, ale często nie ma gdzie zrealizować treningu – stadiony to często oświetlone obiekty – można na nich biegać bezpiecznie. Więc jeśli do tej pory ktoś miał wymówkę, by nie iść na trening zimą – to już jej nie ma J
Czytaj więcej
ARTYKUŁY EDUKACYJNE Jak okiełznać stres przed zawodami?

Jak okiełznać stres przed zawodami?

Stres to reakcja na czynniki zewnętrzne, okoliczności, najczęściej niezbyt przyjemne. Towarzyszy temu zmiana proporcji składu chemicznego człowieka - wydzielają się większe ilości adrenaliny (krótki stres) oraz kortyzolu (długotrwały stres). Stres może wpływać pozytywnie, lub przeciwnie - może mieć działanie destrukcyjne. Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Uczestniczy on w reakcji walcz lub uciekaj, czyli przygotowuje organizm do pracy na wysokich obrotach, niemniej zbyt wysoki poziom kortyzolu ma negatywne skutki. Jest wiele metod radzenia sobie ze stresem, warto testować różne i zobaczyć która sprawdzi się w Twoim przypadku. - ODDECH - połóż rękę na brzuchu i zrób wdech licząc do 2-3 sekund; następnie zrób 2 razy dłuższy wydech; jeśli masz możliwość ćwiczenia wykonaj w komfortowych warunkach, połóż się; jeśli nie - odejdź na bok, znajdź swoją przestrzeń, skoncentruj się i zrób kilka spokojnych oddechów przeponą; ćwicz w domu! - WIZUALIZACJA - jeśli wiesz, że czeka Cię start lub cięższy trening możesz wyobrazić sobie krok po kroku co zrobisz tgo dnia, jak będą wyglądały przygotowania, wybrane momenty biegu. Przygotujesz tym samym organizm na to co, go czeka. Wyobrażaj sobie dobre momenty - start, podczas którego przebijasz się przez setki biegaczy, długi, luźny, krok, lekki oddech, doping kibiców i piękny długi finisz do mety i radość z rekordu życiowego. Zobaczysz, to działa! - RÓB TO CO LUBISZ - w momencie gdy wiesz, że możesz mieć okoliczności, w których pojawi się stres - wypełnij swoją dobę fajnymi aktywnościami, by nie mieć czasu na myślenie o zbliżającym się np. starcie. Może to być wyjście ze znajomymi, czy inne aktywności, które Cie w pełni zaangażują - STOP MYŚLOM - w przypadku gdy dopadną Cię negatywne myśli świadomie się od nich odetnij. W myśli powiedz STOP i skieruj myślenie na pozytywne myśli. Brzmi banalnie? SPRÓBUJ! - 80/20 - 80 % obaw się nie sprawdza! W przypadku stresowych sytuacji warto mieć taką świadomość - to bardzo pomaga! - DOŚWIADCZENIE - ze startu na start będzie coraz lepiej, bo wda się rutyna, będziesz znać swój organizm, przewidzisz co może się stać i poznasz jak reagujesz na stres. Do każdego biegu będziesz też lepiej przygotowany, więc nie będziesz mieć obaw czy wytrzymasz dystans - wytrenujesz to na treningu! Hormon stresu, czyli kortyzol jeśli jest podwyższony przez krótki czas - POMAGA! Warto poznać metody obniżające jego poziom, bo czasem może działać destrukcyjnie.
Czytaj więcej
PORADY TRENINGOWE Bieżnia jest dla wszystkich! Trenuj na stadionie!

Bieżnia jest dla wszystkich! Trenuj na stadionie!

Stadion lekkoatletyczny to idealne miejsce do realizacji jednostek treningowych dla biegaczy. To odmierzony, bezpieczny teren, często oświetlony z dostępem do niezbędnej infrastruktury. Biegowy savoir vivre! Poznaj poprawne zachowania na bieżni. Bieżnia to lekkoatletyczna ulica, na której obowiązują pewne zasady, które gwarantują zachowanie bezpieczeństwa i możliwość komfortowego wykonania treningu. – Ze wsparciem środków finansowych Ministerstwa Sportu i Turystyki realizujemy kampanię społeczną – Stadiony Przyjazne Biegaczom. W tym roku w ramach projektu powstał film, między innymi pokazujący poprawne zachowania na bieżni. Olimpijka z Rio de Janeiro – Joanna Jóźwik oraz trenerka biegania – Julita Kotecka wraz z grupą wolontariuszy zobrazowały i opisały szereg poprawnych zachowań na bieżni. To znakomity materiał, który posłuży zarówno osobom rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, ale także dla zaawansowanych lekkoatletów. Film dostępny jest na kanałach Fundacji Zdrowy Ruch oraz stronie www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl – mówi Adriana Smokowska – członek Zarządu Fundacji, zaangażowana w realizację projektu. Film dostępny na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=X8JekBijzNM     Trening na stadionie to nie tylko bieganie! Na bieżni można wykonać szereg rozmaitych jednostek, ale także skorzystać z dostępnej infrastruktury, na przykład płotków lekkoatletycznych. To znakomite narzędzie do urozmaicenia treningu, poprawy mobilności bioder, sprawności ogólnej. Na stronie internetowej projektu Stadiony Przyjazne Biegaczom można sprawdzić, czy dany obiekt dysponuje takim sprzętem i wykonać trening. Przykładowe ćwiczenia można znaleźć na filmie instruktażowym: https://www.youtube.com/watch?v=IbLa-XUoHNM&t=8s Jeśli nie ma do dyspozycji takiego sprzętu, można wykorzystać łatwo dostępne grzybki, które wykorzystane w różnych konfiguracjach, urozmaicą trening, pozwolą na realizację elementów technicznych, czy też wykonanie dynamicznej dogrzewki przed szybkościowym treningiem: https://www.youtube.com/watch?v=jyA9mBE8pro   Skorzystaj z tych materiałów i biegaj z jeszcze większą przyjemnością.
Czytaj więcej