news

Stało się. Wyszedłeś na trening i ból, który towarzyszył Ci przez ostatnich kilka dni, tym razem nie pozwolił nawet dotruchtać do domu. Szok, płacz i lament. Świat się skończył. Czyżby? Niekoniecznie. Zobacz co zrobić, aby znacznie przyspieszyć powrót do formy oraz wykorzystać ten czas odpoczynku najbardziej efektywnie. Tak, by po rehabilitacji, wrócić silniejszym.

Wzmocnij core
Regularne wdrażanie ćwiczeń stabilizacyjnych do treningu, zmniejsza ryzyko kontuzji oraz pomaga nam biegać szybciej i więcej. Otóż słabe mięśnie stabilizacyjne powodują,że trudniej nam zachować prawidłową technikę biegu i jesteśmy bardziej podatni na różnego typu przeciążenia.
Dlatego jeśli tylko fizjoterapeuta nie zabrania, warto podczas trwania kontuzji postawić nacisk na trening wzmacniający, ogólnorozwojowy. Nie możesz obciążać danej partii ciała? Rób to, co możesz – wzmacniaj brzuch i plecy, pływaj, ćwicz ręce. Cokolwiek, byle byś nie zastygł w bezruchu. Może się okazać, że po powrocie do biegania, mimo dłuższej przerwy, Twoje wyniki nagle skoczą do góry.

Zrób to, na co nie miałeś do tej pory czasu
Biegający amatorzy zwykle treningi wciskają między pracę, zajmowanie się domem, dziećmi, jedzeniem i snem, a nierzadko skracając do minimum to ostatnie. Ze znajomymi spotykamy się głównie na treningach i zawodach, a książkę podczytujemy gdzieś podczas pospiesznego picia kawy i w autobusie jadąc do pracy. A teraz? W końcu masz czas na tyle rzeczy! Wyjdź na kawę z przyjaciółmi, posprzątaj piwnicę, wybierz się z rodziną na weekend w jakieś spokojne miejsce. Niech ten czas leczenia stanie się również czasem relaksu i regeneracji umysłu.
Do treningu wrócisz z nową energią!

Wysypiaj się
Sen jest czymś bardzo niedocenianym. A to on odpowiada w dużej mierze za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Podczas snu najszybciej się regenerujemy, dlatego solidny odpoczynek sprawi, że nie tylko lepiej się poczujesz, ale prawdopodobnie szybciej wyjdziesz z kontuzji.

Jedz zdrowo
Jeśli organizm nie ma dostarczonych składników odżywczych, trudniej mu jest się regenerować. Dieta oparta w dużej mierze na produktach nisko lub nieprzetworzonych, takich jak warzywa, owoce, produkty zbożowe, strączki, pestki, ziarna, to zaraz po śnie najważniejszy bodziec, który pozwoli Ci szybciej dojść do pełnej sprawności.

To również ważne w momencie, gdy mniej trenujesz i jesteś bardziej podatny na przybieranie na wadze. Wykorzystaj więcej wolnego czasu na dbałość w przygotowywaniu posiłków. Być może nowe nawyki żywieniowe wejdą Ci w krew i po powrocie do zdrowia, będziesz jeszcze mocniejszy, niż przed kontuzją.

Pamiętaj, że kontuzja to nie koniec świata!
Stres i zamartwianie się nie tylko nie pomogą Ci w leczeniu kontuzji, ale wręcz jest ryzyko, że wydłużą ten proces. Rozumiemy, że bieganie to Twoja pasja, że zapewne w ostatnich miesiącach czy latach cały swój wolny czas poświęcałeś głównie na treningi. A może właśnie w tym problem?

Przerwa od biegania pozwala nam spojrzeć na siebie nieco z dystansem. Czy bieganie nie przysłoniło Ci innych ważnych spraw? Czy nie jesteś w stanie znaleźć radości w innych aktywnościach? Poszukaj dla siebie czegoś, co sprawi Ci radość. Może to być inny sport lub coś zupełnie odmiennego. Coś, o czym marzyłeś dawno temu: gra na gitarze? Szydełkowanie? Nieważne co to będzie. Ważne, aby przynosiło Ci satysfakcję i czyste zadowolenie.