Stres to reakcja na czynniki zewnętrzne, okoliczności, najczęściej niezbyt przyjemne. Towarzyszy temu zmiana proporcji składu chemicznego człowieka - wydzielają się większe ilości adrenaliny (krótki stres) oraz kortyzolu (długotrwały stres).
Stres może wpływać pozytywnie, lub przeciwnie - może mieć działanie destrukcyjne. Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Uczestniczy on w reakcji walcz lub uciekaj, czyli przygotowuje organizm do pracy na wysokich obrotach, niemniej zbyt wysoki poziom kortyzolu ma negatywne skutki.
Jest wiele metod radzenia sobie ze stresem, warto testować różne i zobaczyć która sprawdzi się w Twoim przypadku.
- ODDECH - połóż rękę na brzuchu i zrób wdech licząc do 2-3 sekund; następnie zrób 2 razy dłuższy wydech; jeśli masz możliwość ćwiczenia wykonaj w komfortowych warunkach, połóż się; jeśli nie - odejdź na bok, znajdź swoją przestrzeń, skoncentruj się i zrób kilka spokojnych oddechów przeponą; ćwicz w domu!
- WIZUALIZACJA - jeśli wiesz, że czeka Cię start lub cięższy trening możesz wyobrazić sobie krok po kroku co zrobisz tgo dnia, jak będą wyglądały przygotowania, wybrane momenty biegu. Przygotujesz tym samym organizm na to co, go czeka. Wyobrażaj sobie dobre momenty - start, podczas którego przebijasz się przez setki biegaczy, długi, luźny, krok, lekki oddech, doping kibiców i piękny długi finisz do mety i radość z rekordu życiowego. Zobaczysz, to działa!
- RÓB TO CO LUBISZ - w momencie gdy wiesz, że możesz mieć okoliczności, w których pojawi się stres - wypełnij swoją dobę fajnymi aktywnościami, by nie mieć czasu na myślenie o zbliżającym się np. starcie. Może to być wyjście ze znajomymi, czy inne aktywności, które Cie w pełni zaangażują
- STOP MYŚLOM - w przypadku gdy dopadną Cię negatywne myśli świadomie się od nich odetnij. W myśli powiedz STOP i skieruj myślenie na pozytywne myśli. Brzmi banalnie? SPRÓBUJ!
- 80/20 - 80 % obaw się nie sprawdza! W przypadku stresowych sytuacji warto mieć taką świadomość - to bardzo pomaga!
- DOŚWIADCZENIE - ze startu na start będzie coraz lepiej, bo wda się rutyna, będziesz znać swój organizm, przewidzisz co może się stać i poznasz jak reagujesz na stres. Do każdego biegu będziesz też lepiej przygotowany, więc nie będziesz mieć obaw czy wytrzymasz dystans - wytrenujesz to na treningu!
Hormon stresu, czyli kortyzol jeśli jest podwyższony przez krótki czas - POMAGA! Warto poznać metody obniżające jego poziom, bo czasem może działać destrukcyjnie.