
Stadion to świetne miejsce do wykonania treningu. Nie zapomnij o wykonaniu rozgrzewki przed specjalistycznym treningiem.
Zacznij od kilku minut truchtu. Pamiętaj – wolne bieganie wykonuj zawsze po torze zewnętrzynym (pokazanie truchtu po torze 8 – też może być time lapse ale to już do Twojej decyzji zostawiam jak to lepiej pokazać)
Znajdź wolną przestrzeń na stadionie – najlepiej poza torami bieżni. Jeśli nikt nie korzysta z terenu – może to być wnętrze stadionu – tam gdzie rozgrywane są konkurencje techniczne takie jak skok wzwyż, czy skok o tyczce.
Wykonaj kilka minut ćwiczeń dynamicznych – zacznij od górnych partii – zrób kilka krążeń i wymachów ramion, bioder, skrętoskłony i przejdź do dynamicznych ćwiczeń przygotowujących dolne partie – świetnie sprawdzą się wykroki w staniu, wspięcia na palce, czy też wymachy kończyn przy stabilnym punkcie, który będzie Twoim podporem.
Wstęp masz już za sobą – wykonaj teraz dynamiczne ćwiczenia – świetnie sprawdzą się lekkoatletyczne skipy. Zaznacz odcinek 20 metrów i zobacz jak wykonać podstawowe skipy – A, podskoki naprzemianstronne, nożyce i skip C – te ćwiczenia przygotują aparat ruchu do dynamicznej pracy. Możesz wykonywać różne kombinacje, łącząc te skipy. Można dodać do nich dynamiczne wybiegi. Wykonaj je z boku bieżni – tak by nie przeszkadzać innym użytkownikom stadionu.
Jeszcze chwila i będzie pełna gotowość do mocniejszego treningu – wykonaj dwie, trzy przebieżki o długości około 100 metrów. Nie zapomnij o poprawnej technice. I o bieganiu w przeciwnym ruchu do wskazówek zegara. To zawsze poprawny ruch na bieżni!
Więcej przykładów i opis specjalistycznych jednostek treningowych znajdziesz na stronie www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, organizatorem kampanii społecznej jest Fundacja Zdrowy Ruch.