
Teoretycznie bieganie to najprostszy i najbardziej dostępny sport, ale czy także taki prosty jest trening biegowy? Nic bardziej mylnego!
W treningu może pojawić się szereg błędów, które można uniknąć, posiadając odpowiednią wiedzę, czy też wsparcie.
1. Zbyt szybki wzrost kilometrażu
Należy pamiętać, że nie powinno się zwiększać kilometrażu w stosunku tygodnia więcej niż 10%. To bezpieczna wartość, która uchroni nas przed kontuzją.
2. Zbyt szybki wzrost intensywności
Zacznij od marszobiegów, spokojnych biegów w pierwszym zakresie, ćwiczeń poprawiających technikę, wzmacniających mięśnie; zaawansowane jednostki - takie jak interwały, zostaw na późniejszy okres
3. Brak regeneracji
Trening przyniesie najlepszy efekt jeśli zadbamy o sen, odpowiednie odżywianie - to najlepsze i najprostsze metody regeneracji. Nie dość, że dbanie o te aspekty przyniesie pozytywny efekt, to przyczyni się także do poprawy codziennego samopoczucia.
4. Brak wzmacniania
To treningu biegowego warto dołączyć trening wzmacniający całe ciało już od samego początku. Nie musi być to specjalistyczny trening siłowy, a na początku wystarczą ćwiczenia z ciężarem własnego ciała.
5. Nieodpowiednie obuwie
Warto zaopatrzeć się w wygodne, dostosowane do profilu stopy obuwie - nie trzeba wydać na nie "milionów"!, ale ważne by były to buty dostosowane do biegania, a nie np. zwykłe trampki
6. Brak planu
Na początku warto nauczyć się słuchać swojego organizmu, ale warto też mieć odpowiednio dostosowany plan i cel, do którego się dąży. Pozwoli to na realizację treningu w zdrowiu.