news

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki ulubionej kawy. Często sięgamy po nią także w chwilach zmęczenia lub spadku motywacji w trakcie dnia. Jednak czy kawa przed bieganiem jest dobrym pomysłem na zwiększenie poziomu energii?

Wielu zarówno początkujących, jak i doświadczonych biegaczy często mierzy się z dylematem, czy mogą pozwolić sobie na filiżankę kawy. W następnej kolejności zadają sobie pytanie – jeśli mogę, to przed, czy po treningu? Wokół kawy zbudowanych zostało bowiem wiele mitów. Poniżej wykażemy czy i dlaczego warto pozwolić sobie na filiżankę kawy przed rozpoczęciem treningu.

Kawa przed bieganiem - korzyści
Wypicie filiżanki kawy przed treningiem wiąże się z szeregiem korzyści, na których zależy zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym biegaczom. Wypity na około 30-45 minut przed treningiem napój może przyczynić się do:
• zwiększenia wytrzymałości,
• spowolnienia uczucia zmęczenia,
• zwiększenia ciśnienia krwi (tymczasowy zastrzyk energii),
• zwiększenia motywacji do dalszego wysiłku.

Kawa przed bieganiem – jaką wybrać?
Każdy z nas lubi inne formy kawy - latte, cappuccino, espresso, americana. Decydując się na wypicie kawy przed treningiem, warto sięgnąć po tę, która będzie zawierała największa dawkę kofeiny. Najlepszym wyborem będzie „mała czarna” z
ekspresu. Kawa rozpuszczana zawiera znacząco mniej kofeiny niż kawa mielona i parzona.
A co z mlekiem? Samo mleko nie zmniejsza dawki kofeiny w napoju, jednak może negatywnie wpływać na jej przyswajanie przez układ trawienny,

Kawa przed biegiem długodystansowym

Warto pamiętać o tym, że kawa zwiększa ciśnienie krwi, co sprawia, że nasz organizm otrzymuje tymczasowy zastrzyk energii. Jednak w pewnym momencie działanie kofeiny ulega osłabieniu i tym samym poziom energii spada. Jeśli biegamy na długich dystansach i zależy nam na utrzymaniu optymalnego poziomu energii przez cały czas trwania treningu lub zawodów, warto zastanowić się czy wypicie kawy przed nim będzie dobrym pomysłem.
Nie oznacza to, że kategorycznie nie należy pić kawy przed dłuższym treningiem. Jeżeli jednak nasz organizm nie jest przyzwyczajony do przyjmowania dawki kofeiny przed krótszymi treningami, być może warto z niej w tym momencie zrezygnować.

Kto nie powinien pić kawy przed bieganiem?

Mimo wielu korzyści, które może przynieść wypicie kawy przed bieganiem, nie każdy organizm zareaguje na nią w ten sam sposób. Kawy przed bieganiem nie powinny pić osoby, które mają problem z nadciśnieniem krwi (jak wspominaliśmy wyżej, kawa podnosi ciśnienie, dlatego też należy pamiętać o nieprzekraczaniu granic). Nie powinny pić kawy przed bieganiem także osoby, które decydują się na przyjmowanie kofeiny z innych źródeł (odżywki czy suplementy diety). Wreszcie warto pamiętać, żeby nie decydowały się na wypicie kawy przed bieganiem osoby, które nie mają tego w zwyczaju. Organizm należy na początku przyzwyczaić do przyjmowania dawki kofeiny. Dlatego też nie należy eksperymentować w przypadku ważnych biegów, starów czy kluczowych treningów.