news

Marian Woronin, polski sprinter, który swoje największe sukcesy odnosił w latach 70-tych i 80-tych. To jedyny Polak i pierwszy białoskóry człowiek, który złamał magiczną barierę 10 sekund na 100m.
Marian Woronin urodził się 13 sierpnia 1956 roku w Grodzisku Mazowieckim. Jest medalistą Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Europy, postacią niebywale zasłużoną dla propagowania lekkiej atletyki, wielokrotnie odznaczaną za swoje zasługi,  między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pierwszym klubem sportowym Mariana Woronina był MKS Znicz Pruszków (tak, to ten sam klub, w którym swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał Robert Lewandowski!). To tam w latach 1973-1975 zaczynał swoją przygodę z lekkoatletyką pod skrzydłami nauczyciela wychowania fizycznego, Andrzeja Emilianowicza. Po krótkim, rocznym epizodzie w Polonii Warszawa, przeniósł się do stołecznej Legii, w barwach której biegał w latach 1978 – 1988. To właśnie w Legii Warszawa święcił największe sukcesy lekkoatletyczne. Reprezentował Polskę w latach 1974 – 1985, zanotował 60 startów w reprezentacji kraju i wygrał 17 biegów indywidualnych.
Marian Woronin jest złotym medalistą Mistrzostw Europy z 1978 roku z Pragi w sztafecie 4x100, jest również brązowym medalistą na 100m z Mistrzostw Europy w Atenach w roku 1982. Jednakże jego największym życiowym sukcesem jest zdobycie srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w roku 1980 w sztafecie 4x100m. Podczas tego biegu zwycięska (rosyjska) sztafeta ustanowiła rekord świata z czasem 38,26, natomiast Polska sztafeta pobiła rekord kraju, ulegając jedynie gospodarzom o 7 setnych sekundy.

Złamał czy nie złamał?
9 czerwca 1984 roku podczas Memoriału Kusocińskiego na stadionie RKS SKRY Warszawa Marian Woronin osiągnął niebotyczny, nieosiągalny do dziś dla żadnego polskiego sprintera, wynik w biegu na 100m. Czas 9,992 sekund to wciąż aktualny rekord Polski. Z rezultatem tym wiąże się ciekawa historia... 

Czas osiągnięty przez polskiego lekkoatletę dawał mu tytuł rekordzisty Europy w biegu na 100m. Pozwalał też na miano pierwszego białoskórego sprintera, który złamał barierę 10 sekund. Tak się jednak nie stało... Dlaczego?  
Czas 09.992 sekund, po korekcie został on jednak zmieniony na 10 sekund. Do ogłoszenia rekordu Europy sędziowie musieli zweryfikować dokładniej rekordowy bieg Woronina. Po samym biegu zegar wskazywał 9,99, jednakże po weryfikacji okazało się, że osiągnął czas 9,992, a według zasad IAAF każda zaczęta część tysięczna sekundy powoduje zaokrąglenie czasu do góry. Sam Woronin twierdzi, że gdyby sędziowie wysłali wynik 9,99, to zostałby on zaakceptowany.

Nie zmienia to faktu, że do dnia dzisiejszego żadnemu Polakowi nie udało się pokonać Mariana Woronina w biegu na 100m. Rekord Europy Polaka przetrwał natomiast cztery lata. Poprawił go Brytyjczyk Linford Christie na Olimpiadzie w Seulu biegnąc 9.97. Jednakże dopiero w 2010 roku, 26 lat po biegu Woronina, Francuz Christophe Lemaitre pobiegł 9.98, tym samy zostając pierwszym białym człowiekiem, który złamał oficjalnie barier 10 sekund. 

fot. Austrian National Library / Unsplash.com