Powroty po okresie roztrenowania nie należą do łatwych! Ale taki okres jest niezbędny – aby odpocząć zarówno fizycznie, jak i psychicznie, nabrać nieco biegowego głodu, dać odpocząć mięśniom lub też doleczyć trapiące kontuzje.
Pamiętaj, że 5 km jest o wiele lepsze niż nic
Wiele osób, które do niedawna mogły się poszczycić względnie wysoką formą, załamują się faktem, że teraz są w stanie pokonać raptem kilka kilometrów. W rezultacie rezygnują całkowicie z wyjścia na trening. A szkoda, bo prawda jest taka, że wystarczy kilka razy się przebiec, aby odczuć wyraźną poprawę kondycji. I chociaż powrót do wysokiej formy nie trwa tygodnia czy dwóch, to jednak nie jest to tak odległa wizja, jak mogłoby się wydawać. Już po pierwszym treningu pojawia się lepsze samopoczucie, po dwóch – nadzieja na powrót do gry. Grunt, by zacząć.
Zredukuj jednostki treningowe
Jeśli przed przerwą biegałeś pięć razy w tygodniu, to na początku zmniejsz tę liczbę do trzech. Zredukuj również kilometry pokonywane na treningach o 2-4. Jest dobrze? Powoli wydłużaj dystans do pierwotnego, z czasem możesz też zwiększać liczbę treningów. Jednak uważnie obserwuj swój organizm. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek oznaki przeciążenia, zmęczenie również w wolne dni od treningów, ponownie daj sobie trochę luzu. Zadbaj jednak o to, aby zachować regularność i nie robić zbyt długich przerw. Ponowna pauza od treningów może spowodować, że znów szybko nie wrócisz do biegania.
Wstrzymaj się z treningiem szybkościowym
Daj sobie czas na to, by ponownie przyzwyczaić ciało do ruchu. Przez pierwsze 2-4 tygodnie biegaj spokojnie, bez wprowadzania mocniejszych elementów. Po tym okresie możesz stopniowo wprowadzać szybsze akcenty w postaci rytmów.
Przykład treningu:
20 minut lekkiego biegu + rytmy 8-10 x 100 m
Rytmy powinny być żwawe, ale nie mogą być biegane z maksymalną prędkością.
Wzmacniaj się
Jeśli do tej pory unikałeś treningu siłowego, to teraz przyda Ci się on jak nigdy. Jeśli nie masz czasu ćwiczyć, zrezygnuj z jednego treningu biegowego. Uwierz, na dobre Ci to wyjdzie. Unikniesz kontuzji, zaczniesz biegać szybciej, Twoje treningi staną się efektywniejsze. Same plusy!
Biegaj na Stadionach Przyjaznych Biegaczom!
Wejdź na naszą mapę ze stadionami – www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl, znajdź lekkoatletyczny obiekt, przeczytaj na jakich zasadach można z niego korzystać – i ciesz się bieganiem. Stadion to znakomite miejsce, by pobiegać konkretne odcinki i pilnować by powrót przebiegał zgodnie z planem.