news

Tętno to potocznie mówiąc ilość uderzeń serca na minutę. Bieganie w odpowiedniej strefie tętna, pozwala robić progres.
Wyróżnia się pięć stref tętna:

Strefa I
Strefa bardzo lekka. Jest to 50-60 % tętna maksymalnego, oddech powinien być spokojny, równy, zazwyczaj takie tętno osiąga się wykonując marsz. Nie ma ograniczeń czasowych do wykonywania treningu o takiej intensywności. To świetna wartość by poprawić ogólną sprawność organizmu.

Strefa II
Strefa średniej intensywności (aerobowa)
To 60–70% tętna maksymalnego. Zazwyczaj tempo takiego treningu zwane jest jako "konwersacyjne". Tempo można porównać to wybiegania, więc przy dobrym wytrenowaniu to w tym przedziale należy wykonywać biegi w pierwszym zakresie. Ta intensywność ma wpływ na poprawę układu krążeniowo - oddechowego, wtedy też zachodzą procesy spalania tkanki tłuszczowej. W tym przedziale warto wykonywać treningi o niskiej intensywności, np. wybiegania.


Strefa III
Strefa umiarkowana (tlenowa).
To 70–80% maksymalnego tętna. Służy do poprawy ogólnej wydolności organizmu, poprawy wydolności sercowo - naczyniowej. Te strefy przeznaczone są dla osób chcących znacznie poprawić swoją wytrzymałość. W tym przedziale warto wykonywać treningi o średniej intensywności, np. biegi ciągłe.



Strefa IV
Strefa intensywna (anaerobowa). To 80–90% tętna maksymalnego. W tej strefie przemiany beztlenowe. To trening wysokiej intensywności, przeznaczony do realizacji treningów takich jak wytrzymałość tempowa. W dużej mierze energia jest czerpana z węglowodanów, a mięśnie szybko zalewa kwas mlekowy. W tym przedziale warto wykonywać treningi o wysokiej intensywności, np. interwały.


Strefa V
Strefa bardzo intensywna.
To ponad 90% tętna maksymalnego. To strefa zarezerwowana na zawodowych sportowców - głównie przygotowujących się do zawodów. Takie tętno można osiągać na zawodach lub bardzo intensywnych treningach