Zarówno zawodowi biegacze, jak i amatorzy zastanawiają się nad uzupełnieniem swoich treningów suplementacją. Wokół tematu narosło wiele mitów, które chcemy rozwiać - bo suplementy dla biegacza się ważne. Pod warunkiem, że przyjmowane z głową!
Głównym celem każdego suplementu jest uzupełnienie diety o niezbędne składniki. Aby utrzymać formę, każdy sportowiec powinien dbać o odpowiednią gospodarkę witamin i mikroelementów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie każdy sportowiec będzie potrzebował tego samego rodzaju suplementacji, a jej dobór będzie zależał od organizmu, diety oraz rodzajów podejmowanych treningów.
Jak wybierać suplementy
Zanim rozpoczniemy suplementację, należy przyjrzeć się temu, czego potrzebuje nasz organizm. Aby tego dokonać, warto dowiedzieć się, jakie składniki powinny być dostarczane podczas biegania. Suplementy dla biegaczy krótkodystansowych będą inne, niż dla biegaczy długodystansowych, a jeszcze inne w przypadku osób, które biegają dla osiągnięcia konkretnego celu, np. utraty wagi.
Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem suplementacji jest codzienna dieta biegacza. Dobrze zbilansowana dieta jest podstawą dobrej formy sportowca, a suplementy powinny być jej uzupełnieniem, a nie podstawą.
Rozpoczynając przygodę z suplementami dla biegaczy należy jednak przede wszystkim skonsultować się z lekarzem oraz wykonać badania krwi, które pomogą określić poziom odpowiednich wskaźników. Dopiero wówczas powinniśmy rozpoczynać planowanie suplementacji, z uwzględnieniem stanu naszego organizmu.
Suplementy – dla kogo?
Jeżeli biegasz dla przyjemności i nie chcesz rozpocząć zawodowego uprawiania sportu, najprawdopodobniej nie będziesz potrzebował dodatkowej suplementacji. Warto jednak wówczas pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie, która dostarczy odpowiednią dawkę energii i mikroelementów.
Jeśli jednak trenujesz dużo i często, warto rozważyć suplementację. Przed i po treningu biegacze powinni sięgnąć po napoje izotoniczne, które pomogą uzupełnić wodę w organizmie, ale także elektrolity oraz witaminy, które tracimy w trakcie wysiłku. Biegacze długodystansowi powinni pamiętać także o odpowiednim poziomie węglowodanów oraz białka, które mogą uzupełnić odpowiednimi odżywkami.
Wiele osób rozpoczyna bieganie dla realizacji własnych celów, które nie są związane z wynikami sportowymi. Jeśli podejmujesz treningi aby schudnąć, warto sięgnąć po suplementy, które wspierają spalanie tkanki tłuszczowej (m.in. termogeniki, L-karnityna, glukozamina).
Czy warto przyjmować suplementy?
Odpowiednio dobrana suplementacja pomaga w regeneracji po treningu, ale także zmniejsza ryzyko kontuzji oraz pomaga sportowcom pozostać w dobrej formie. Suplementowanie witamin z grupy B (witaminy C, D i E) oraz minerały (wapń, cynk, magnez) pomagają wspierać stawy, ścięgna oraz chrząstki. Suplementy pomagają także w regeneracji mięśni po intensywnych treningach, zredukować masę ciała, ale także opóźnić zmęczenie organizmu w trakcie treningów.
To tylko niektóre z przykładów na pozytywne działanie suplementów dla biegaczy. Pamiętajmy jednak o odpowiednim ich doborze i wykonaniu badań przed rozpoczęciem suplementacji.