news

Królowa sportu, czyli lekkoatletyka, to jedna z najczęściej uprawianych dyscyplin w Polsce. Żeby biegać wystarczą buty, odpowiedni strój i chęci. Tak pozornie mogłoby się wydawać. Jednak, aby zacząć biegać, należy posiadać podstawową wiedzę związaną z różnymi obszarami. Jednym z nich jest miejsce wykonywania treningów – jeszcze niedocenionym przez dużą część biegaczy jest właśnie stadion lekkoatletyczny.

Lekkoatletyka to dyscyplina w której skład wchodzą biegi, skoki oraz rzuty. Miejsca do realizacji tych konkurencji można znaleźć na prawie każdym obiekcie sportowym. Przed przyjściem na trening warto wiedzieć, kto może się na nim pojawić oraz na kogo uważać.

Bieżnia

To najpopularniejszy i najbardziej widoczny element stadionu. Pełnowymiarowa bieżnia posiada 400 metrów (100 metrów proste, 100 metrów wiraże). Istnieją także niepełnowymiarowe bieżnie, uzależnione często od ograniczonego terenu lub też wysokich kosztów. Najpopularniejsze z nich to 150 metrów, 200 metrów, 333 metry.
Bieżnia może mieć różne nawierzchnie. Najpopularniejszą i najlepszą dla biegaczy jest nawierzchnia poliuretanowa (potocznie zwana tartanową). Charakteryzuje się ona wysoką elastycznością oraz stopniem amortyzacji, zapewniając bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Zdarzają się jeszcze stadiony żużlowe – na takich też można biegać, jednak ta nawierzchnia nie jest tak elastyczna i użytkowanie jej nie jest tak komfortowe jak tartanowej.

Skocznie

Na stadionie lekkoatletycznym można znaleźć trzy miejsca rozgrywania konkurencji skocznych – skok w dal, trójkok, skok wzwyż oraz skok o tyczce. Ich umiejscowienie może być różne, w zależności od budowy i zagospodarowania stadionu.
Skocznie do skoku wzwyż oraz skoku o tyczce znajdują się na wewnętrznej części wirażu. Można poznać je po obecności dużego materaca.
Skocznie do skoku w dal oraz trójskoku zlokalizowane są zazwyczaj po wewnętrznej stronie prostej. Składają się z kilkudziesięciometrowej nawierzchni tartanowej oraz piaskownicy. Zawsze zlokalizowane są w dwóch kierunkach. Skok w dal oraz trójskok na zawodach zawsze rozgrywany jest w kierunku wiatru.

Rzutnie

Konkurencje rzutowe to chluba naszego narodu. Mało kto nie słyszał o sukcesach kulomiota Tomasza Majewskiego, lub młociarki Anity Włodarczyk, czy Pawła Fajdka.
Na stadionie znajdziecie miejsce do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem, rzutu młotem oraz rzutu oszczepem.  W celu zachowania bezpieczeństwa miejsce do rzutu młotem otoczone jest wysoką siatką.
Rozbieg do rzutu oszczepem jest zawsze na środku stadionu - przecina wiraż, a sprzęt ląduje na trawie.

Lekkoatletyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportu, oparta na naturalnych formach ruchu,  a stadion to miejsce na których można uprawiać wszystkie konkurencje wchodzące w jej skład.