Zabawa biegowa to najbardziej uniwersalna metoda treningu. Najczęściej stosowana jest podczas okresu budowania bazy tlenowej, w okresie przygotowawczym, ale może być także stosowana w okresie startowym jako zamiennik wybiegań lub po prostu urozmaicenie treningu.
Dużą zaletą treningu jest możliwość wykonywania go na samopoczucie - jest to możliwość odpoczynku dla głowy, ale przy zachowaniu wysokiej jakości treningu. Zabawa biegowa to odcinki o podanym czasie trwania (najczęściej w sekundach); konfiguracja takiego treningu może być dowolna w zależności od potrzeb, okresu treningowego, predyspozycji danej osoby oraz wielu innych czynników. Zabawę biegową mogą wykonywać zarówno sprinterzy, biegacze średnio oraz długodystansowi. To rodzaj treningu, który zdecydowanie warto wplatać w ciągu całego roku! Biorąc pod uwagę jej duży atut - bieganie na samopoczucie - może być świetnym środkiem do poprawy wyników. Zimą jest wiele czynników które mogą przeszkodzić w realizacji odcinków w założonym czasie - często nie ma także sensu ich realizacja - w przypadku złych warunków atmosferycznych "zwykły" trening może przynieść efekty odwrotne od zamierzonego celu.
Zarządzanie zabawą biegową
Ten środek treningowy jest bardzo skuteczny, ale pod warunkiem dobrego zaplanowania. Warto poznać swój organizm rozpoczynając od krótszych odcinków o długości 20-30 sekund z przerwą 60 sekund marszu. W tym miejscu warte podkreślenia jest różnorodność celów w jakich wykonuje się ten trening. Odpowiedni dobór odcinków oraz zarządzanie przerwą odpowie na pytanie dotyczące celu. Ale nie zapomnijcie sobie go zadać przed treningiem.
Odpowiadając na nie oraz biorąc pod uwagę etap przygotowań, można odpowiednio zarządzić tym treningiem, nie zapominając że kluczowym jest wykonanie go na samopoczucie.
Przykłady zabawy biegowej
W zależności od dystansu docelowego oraz okresu przygotowania można wykonać:
10 x 30 sekund biegu przerwa 1 minuta marszu
10 x 1 minuta biegu przerwa 1 min 30 sekund marszu
5 x 2 minuty biegu przerwa 2 minuty marszu
2 x 12 minut przerwa 3 minuty
To jak wykorzystamy ten środek zależy od wielu czynników i trening ten powinien być spójny z całym planem przygotowania. Można go wykorzystać w gorszych warunkach, gdy śnieg zasypie pobliską okolice, jako urozmaicenie treningu, lub też po prostu regularnie wpleść w trening jako stały środek do poprawy wyników.
Zabawy biegowej też trzeba się nauczyć - ale w tym pomoże poznanie własnego organizmu - to też duża zaleta "zabawy"!