Stadion lekkoatletyczny jest dla wszystkich. To miejsce bezpieczne, najczęściej ogrodzone i oświetlone. Zamknięty teren daje pewność i poczucie bezpieczeństwa – to jego ogromna zaleta. A jest ich o wiele więcej.
Zobacz nasz film!
Stadion zazwyczaj posiada nawierzchnię poliuretatoną, zwaną potocznie tartanową. Dobrze amortyzuje stawy, a jednocześnie daje dużą przyczepność i możliwość treningu w specjalistycznych butach – kolcach lekkoatletycznych.
Na bieżni jest zwykle osiem torów – po wewnętrznych biegamy szybko, na wolne odcinki uciekamy na tory zewnętrzne. Oznaczenia dają możliwość szybkich wyliczeń – np. odcinek 400 metrów możesz pobiec po każdym torze, a jeśli chcesz biegać kilka okrążeń po danym torze, także szybko obliczysz odległość, wiedząc, że koło po pierwszym torze ma 400 metrów. Pozostałe wyliczenia znajdziesz na stronie stadionyprzyjaznebiegaczom.pl!Stadion jest oznaczony co sto metrów, a dodatkowo na wielu z nich można spotkać inne przydatne oznaczenia – takie jak odcinki 150 metrów, czy też do biegu na dystansie jednej mili. Na stadionie nie sprawdzi się zegarek z GPS, a na tych pomiarach można polegać w 100 %.Równe okrążenia stadionu sprawiają, że łatwo nauczyć się trzymać odpowiednie tempo biegu, jest to także możliwość pracy nad kadencją biegu. Jeśli biegasz krótsze odcinki, możesz wybrać czy realizujesz je z wiatrem, zyskując cenne setne, czy też pod wiatr. Ogromną zaletą treningu na stadionie – to możliwość powtarzalności – jest to płaski teren, w którym wykonując ten sam trening, możesz go porównać i monitorować swoje postępy!
Na obiekcie z tartanem jednostki treningowe mogą wykonać zarówno sprinterzy, jak i biegacze długodystansowi – uliczni i górscy – urozmaicając swój trening i dając możliwość nowych bodźców.